زیروکلاینت چیست؟

زیروکلاینت دستگاهی‌است که به جای کامپیوترهای معمول استفاده می‌شود، به اینصورت كه جهت انجام  بسياری از كارهاي خود وابسته به كامپيوتر ديگری (سرور) است.

به عبارت ديگر زیروکلاینت قسمتي از یک شبكه است كه در آن به عنوان رابط عمل می‌كند، در حالي كه سرور تمام كارهای واقعی را انجام‌می‌دهد.

تفاوت زیروکلاینت با کامپیوتر

تفاوت این دستگاه با کامپیوترهایی که تا به امروز می‌شناختیم در این است که در کامپیوترها، تمام پردازش در RAM  و CPU خود آنها انجام‌می‌شود ولی در زیروکلاینت همه پردازش‌ها در RAM و  CPU سرور انجام‌می‌شود.

همان‌طور که اشاره‌شد زیروکلاینت  یک رابط است بین مانیتور شما و  OS که سمت سرور اجرا میشود.

مزایای زیروکلاینت ها :

  • کاهش منابع پردازشی

اشتراک منابع پردازشی برای کلیه دسکتاپ ها این امکان را فراهــــــم‌می آورد که با وجود استفاده کاربران از یک دسکتاپ مستقل منابع پردازشی بر اساس نیاز به آنها تخصیص داده شــود.

  • اشغال پهنای باند بسیار کم

میزان پهنای باند مورد استفاده هر کاربر برای اتصال به دسکتاپ خود به واسطه استفاده از پروتکل PCOIP کاهش می‌یابد و میزان آن به ۳۲ تا ۶۴  Kbps می‌رســـد.

  • مهاجرت به سیستم عامل جدید و بروزرسانی نرم افزارها

می توان کلیه دسکتاپ‌های سازمــــان را در طول چند ساعت به سیستم عامل‌های جدید ارتقا داد و در سمت کاربر تنها حدود ۱۵ دقیقه Downtime بوجود خواهد آمـد. نکته جالب توجه اینکه با انجـام این ارتقا کلیه اطلاعات و همچنین پروفایل کاربر بدون هیچگــــــونه تغییری باقی خواهد مـــاند.

  • مدیریت متمرکز

کلیه دسکتاپ‌های سازمــــــانی توسط یک کنسول مدیریتی واحـد در دسترس می‌باشند و می‌توان به صورت متمرکز و یکپارچه آنها را مدیریت نمـــود.

  • امنیت بالا

به دلیل تمرکز دسکتاپ کاربران درون دیتاسنتر می‌توان دسکتاپ‌های سازمان را به اندازه سرورهای سازمان امن‌سازی نمود و مدیر سازمان این اطمینان را داشته‌باشد که کلیه کاربران بر اساس سیاست‌های سازمان به سرویس‌های سازمان دسترسی پیدا می‌کنند.

  • دسترسی در هر زمان، از هر کجا و با استفاده از هر دستگاهی

با پیاده‌سازی این محصول کاربران می‌توانند در هر لحظه و با استفاده از هر دستگاهی به صورت کاملا امن به دسکتاپ سازمانی متصل‌شده و با تجربه کاربری بسیار مناسبی از آن استفاده‌کنند.

  • عدم وابستگی به سخت افزار

وابستگی سیستم عامل و برنامه‌های کاربران به سخت‌افزار به طور کامـل حذف خواهد شد.

  • امکان استفاده از دسکتاپ مجازی و نرمافزار های مجازی

نرم افزار Horizon View امکان ارائه دسکتاپ‌های مجازی و همچنین امکان اجرای برنامه‌ها به صورت ریموت و همزمان را دارا می‌باشد.

  • حرکت به سمت رایانش ابری

سازمان‌هایی که قصد حرکت به سمت رایانش ابری را دارند یکی از پیش‌نیازهای آن پیاده‌سازی مجازی‌سـازی در این سطح خواهد بود.

 

برای بررسی و مقایسه زیروکلاینت با کامپیوتر کوچک هترون به صفحه مینی کامپیوتر هترون مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *