مینی پی سی هترون
می 23, 2016
نمایش همه

مینی پی سی متفاوت از کامپیوتر قدیمی

مینی کامپیوتر ها

تکنولوژی های مختلف با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و هر روز محصولات ، خدمات و راه حل های نوینی در حوزه های مختلف معرفی می شود . در زمینه محصولات الکترونیک و مرتبط با فناوری اطلاعات شاید شاهد تحولاتی به مراتب سریعتر از سایر حوزه ها باشیم و محصولاتی مجهزتر ، ظریفتر، کاربردی تر در حال طراحی و ساخت میباشند . کامپیوتر ها نیز از این امر مستثنی نبوده و چند وقتی است با ورود مینی کامپیوترها (Mini Pcs) شاهد تحولی شگرف در این حوزه هستیم . این محصولات در واقع عملکرد کامپیوتر های قدیمی را در بسیاری از حوزه ها بهبود بخشیده اند . از جمله میتوان به اندازه بسیار کوچک آنها اشاره کرد که با اشغال فضای کم بر روی میزکار و حذف شدن کیس های بزرگ از باجه ها یا پیشخوان ها در محیط های اداری، فضای کاری بیشتری در اختیار کاربران خود قرار می دهند که این ویژگی در مکان های شلوغ می تواند تاثیر قابل توجهی بر راندمان کاری کاربران داشته باشد . همچنین می توان این کامپیوتر های کوچک (مینی کامپیوتر) را در کنار میز کار قرار داده و یا حتی از طریق یک پایه مخصوص به پشت صفحه مانیتور متصل کرد. که باعث کاهش طول سیم ها و کابل های اتصالی میشود .

از دیگر مزایای این مینی کامپیوترها می توان به مصرف برق بسیار پایین آنها اشاره کرد که در مقایسه با کامپیوتر های قدیمی بعضا تا 09 % مصرف انرژی را کاهش می دهند که این مورد با توجه به اهمیت روز افزون انرژی و راه حل های صرفه جویی در آن می تواند یک ویژگی کلیدی برای تصمیم گیران در این حوزه باشد . بدیهی است با توجه به مصرف بسیار پایین انرژی نه تنها سرمایه گذاری در این حوزه بسیار زود بازده است بلکه باعث می شود در بخش های دیگر از قبیل تجهیز UPS ، .. هم صرفه جویی شود .

در خصوص عملکرد مینی کامپیوترها در محیط های کاری و اداری می توان ادعا کرد که یکی از هوشمندانه ترین گزینه ها میباشند . چرا که علاوه بر مزایای ذکر شده، از نظر سخت افزاری برای اجرای نرم افزارهای اداری و محاسباتی و همچنین اتصال به اینترنت به میزان کافی قدرتمند هستند. البته واضح است که با این نوع از کامپیوترها نمی توان برنامه های سنگین گرافیکی را اجرا کرده و انتظار رندر کردن سریع تصاویر را از آنها داشت. اما به واسطه پردازنده و چیپ گرافیکی نسبتا خوبی که دارند می توان از برنامه های معمول مثل فوتوشاپ و کورل استفاده و عکس ها را ویرایش کرد.

شاید به جرات بتوان گفت این ویژگیها برای متخصصین سخت افزار که سیستم های قدیمی را خرید و اسمبل می کردند خبر بسیار خوبی است چون دیگر نیازی نیست قطعات را بصورت جداگانه خریداری کنند و توجه داشته باشند که قطعات خریداری شده همخوانی کامل با یکدیگر داشته باشند . بدیهست تمام این موارد صرفه جویی در وقت ، هزینه و کاهش خطای انتخاب را به همراه خواهد داشت .

اما استفاده از مینی کامپیوتر ها محدود به محیط های اداری نمیشود بلکه در محیط های خانگی استفاده از این محصولات میتواند ابعاد تازه ای داشته باشد به عنوان مثال یکی از کاربردهای کامپیوترهای خانگی استفاده از اینترنت است. بیشتر این مینی کامپیوترها مجهز به درگاه های اتصال به شبکه اینترنت با سرعت بالا هستند. جالبتر اینکه از اتصال بدون سیم Wi-Fi نیز پشتیبانی می کنند و کاربران می توانند به واسطه این قابلیت، ابزارهای قابل حمل مثل گوشی های موبایل و تبلت های خود را نیز به شبکه اینترنت متصل کنند. همچنین مینی کامپیوترها نقش یک سینمای خانگی قدرتمند را نیز بازی می کنند. به این ترتیب که اکثر این ابزارها مجهز به درگاه های خروجی تصویر باکیفیت بالا مثل DVI و HDMI هستند که هر کدام به نوعی می توانند بالاترین کیفیت تصویر ممکن را ارائه دهند .

برند هترون hatron که محصولاتی در زمینه الکترونیک و کامپیوتر ارائه میدهد مینی کامپیوترهای خود را با نام تجاری eco pc به بازار معرفی کرده است eco pc . ها انواع مختلفی داشته که هر کدام از آنها به نوعی ویژگی های ذکر شده را در بالاترین سطح ممکن در خود داشته و از نظر سطح توان کاری، میزان مصرف انرژی، توانایی گرافیکی و خروجی های تصویر، محصولات کاملی به شمار می روند . این برند دارای انواع مدل های مینی کامپیوتر با پردازنده های مختلف از قبیل ( celeron1037,Celeron J1800,Quad core J1900,corei3 4010 , core i5 3317 , core i7 4500,.. ( میباشد .